Execute-FORUM
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Historia gjeologjike e Tokës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr-pipa
Antar 99%
Antar 99%


Numri i postimeve : 251
Registration date : 13/11/2008

MesazhTitulli: Historia gjeologjike e Tokës   Thu Nov 20, 2008 3:37 pm

Historia gjeologjike e Tokës, si dhe historija e njerzimit , ndahet në njësi kohore. Një njësie të caktuar kohore të historisë gjeologjike i përgjigjet koha e krijimit të një serie më të vogël apo më të madhe të depozitimeve ( fundrrimeve) shkëmbore.Historia gjeografike e Tokës ndahet në katër era:

parakembriane (koha ose era e lashhtë)
paleozoiku (koha ose era e jetës së lashtë)
mezozoiku ( koha ose era e jetës së m,esme )
kenozoiku ( koha ose era e jetë së re)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Historia gjeologjike e Tokës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir se Vini ne ASC FORUM :: Bisede E Lire-
Kërce tek: