Execute-FORUM
 
ForumPortalCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si Te Instalojm CS Server Ne Root [ Linux ]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ddaarkkheLL
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 44
Age : 25
Location : Peja
Registration date : 17/10/2008

MesazhTitulli: Si Te Instalojm CS Server Ne Root [ Linux ]   Mon Oct 20, 2008 4:13 am

Qka Na Duhet !!!


- Nje PC Te Instaluar Linuxin Dhe SSH Qasje ( access )

- Nje Root

- Lidhje Ne Internet ( se paku 100kb/s)

- 1-2 GB Hapsir

- HldsUpdateTool , NoSteamAuthEngines , AdminMod + MetaMod , StatsMe

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

E Krijojm Nje Vend ( folder ) Te Ri Ne Root Me Komanden :

mkdir /usr/hlds

Pastaj Kalojm Ne At vend Me Komanden :

cd /usr/hlds

Tash na vyn mi download programat qe na vyjn per server ...


- HldsUpdateTool - [ e shkrujm wget pastaj linkun e downloadit ]pasi t`kryhet e marrim tietrin :

- NoSteamAuthEngines

wget http://www.cstrike.ro/cstrike_files/engine.v15.tgz

tani tietrin

- AdminMod + MetaMod

wget http://ovh.dl.sourceforge.net/source...0-linux.tar.gz

tani tietrin ..

- StatsMe

wget http://ovh.dl.sourceforge.net/source....3-cstrike.zip


================================================== ==================================


Pasi ti downloadoni keto me naLt , ktheheni ne /usr/hlds ...

Pastaj vazhdoim - shkruni keto commanda :


chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin


Pas ktyre komandave do te krijohet nje File i ri me emrin steam.-> Tani fillojm instalimin e serverit ...

Shkruni keto commanda :./steam -command update -game valve -dir .


Nese te del nje message qe eshte duke u ber naj update , shkruane apet commanden e mesiperme..

Kjo mund te ju marr koh ne baz te shpejtsis se internetit prej disa minuta deri ne ore ..

Kur te kryhet ju deL ky message : HLDS installation up to date

================================================== ==================================


-> Instalimin e Counter-Strike Mod


Shkruani Keto Commanda :./steam -command update -game cstrike -dir .


Edhe kjo mund te vonohet ne baz te shpejtsis se internetit - kur te kryhet instaLimi ju deL ky message :


HLDS installation up to date

================================================== ===================================-> Me Bo Serverin me PATCH Ne Menyr Qe Mi Pranu Lojtart Qe E Kan CounterStrike NoSteam
Serverin Me Patch Duhet Me Bo Me Kto Commanda :


rm -rf engine_amd.so
rm -rf engine_i486.so
rm -rf engine_i686.so
tar xfvz engine.v15.tgz

================================================== ===================================


-> Konfigurimi i server.cfg File-tTek /usr/hlds/cstrike , e kemi server.cfg file-n te ciLin duhet ta hapim dhe ta editojm ...

http://ciki.h2.pl/cs/cmds.txt <-- si me i editu ..

================================================== ====================================


-> Instalimi i AdminMod

Downloadone Ne PC AdminMod dhe Bone Extract ( halflife-admin-2.50.60-win.zip ) ne Hard Disk.

Click dyher install_admin.vbs . Clickoni OK dhe zgjedhni C:\HLDS. Pas ksaj zgjedhne cstrike Mod .


Kofigurimi Minimum i AdminMod


Shkojm ne : C:\HLDS\cstrike\addons\adminmod\config


Hapne adminmod.cfg me WordPad edhe i editoni Keto :


- admin_balance_teams 0
- admin_bot_protection 0
- admin_connect_msg ( me kete nje mesazh shfaqet me1her si te hyjn lojtart n`Server )
- admin_cs_restrict 1 ( me kete muni me i kufizu senet gjat lojes )
- admin_debug 0
- admin_fun_mode 0
- admin_fx 1
- admin_highlander 0
- admin_ignore_immunity 1
- admin_repeat_msg ( me kete nje mesazh me ngjyr te gjelbert qe shfaqet qdo 3 minuta ne mes te ekranit )
- admin_quiet 0
- allow_client_exec 1
- password_field _pass
- reserve_slots 2
- reserve_type 0

Keto Te Tjerat I Leni Qysh jon !!!

================================================== =======================================


-> Instalimi i StatsMe


Downloadone ne PC Edhe Extract ( statsme-2.8.3-cstrike.zip ) ne C:\HLDS\cstrike. Shkoni Ne :

C:\HLDS\cstrike\addons\metamod dhe hapeni plugins.ini me WordPad. Shtone kete rresht

ne fillim te file-t win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll ...

Shkoni ne C:\HLDS\cstrike\addons\statsme dhe hapeni statsme.cfg Ndrrone

sm_menupassword prej r3wt me nje password tieter...

Kur te hyni n`Loj , duhet me qel console-n edhe me shkru statsme_menu passwordi_nga_statsme.cfg.cfg

per arsye mi rujt ndryshimet e fundit ...

================================================== ========================================


-> /Rank dhe /Top10


Hapeni statsme.cfg dhe ndryshone sm_storebyauth prej 1 ne 0.


================================================== ========================================


-> Sigurimi i Serverit


Per ta ber kete , shkoni C:\HLDS\cstrike dhe hapeni liblist.gam me WordPad. Ndryshone ku shkrun

secure prej 1 ne 0.

================================================== ========================================


-> Lansimi/Fillimi i ServeritKthehuni tek /usr/hlds dhe shkruani keto commanda :


./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2


Per me lshu serverin n`ekran , at`her e shkruim kshtu :


screen -A -m -d -S hlds ./hlds_run -game cstrike +ip ip.de.internet +sv_lan 1 -nomaster +maxplayers 18 +map de_dust2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-verteta.com
kknnuutzzkr3Jzzi
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 24
Age : 24
Location : skkenderaj
Registration date : 05/11/2008

MesazhTitulli: Si Te shtojm admin me AMX MOD   Wed Nov 05, 2008 6:35 pm

[b] - Shkojm ne "cstrike\addons\amxmodx\configs\" dhe e hapim fajllin me emrin "users.ini"

- Pasi e hapim do te shihni kete :

Admin account levels and flags :
; Access flags:
; a - immunity (can't be kicked/baned/slayed/slaped and affected by other commmands)
; b - reservation (can join on reserved slots)
; c - amx_kick command
; d - amx_ban and amx_unban commands
; e - amx_slay and amx_slap commands
; f - amx_map command
; g - amx_cvar command (not all cvars will be available)
; h - amx_cfg command
; i - amx_chat and other chat commands
; j - amx_vote and other vote commands
; k - access to sv_password cvar (by amx_cvar command)
; l - access to amx_rcon command and rcon_password cvar (by amx_cvar command)
; m - custom level A (for additional plugins)
; n - custom level B
; o - custom level C
; p - custom level D
; q - custom level E
; r - custom level F
; s - custom level G
; t - custom level H
; u - menu access
; z - user (no admin)

; Account flags:
; a - disconnect player on invalid password
; b - clan tag
; c - this is steamid/wonid
; d - this is ip
; e - password is not checked (only name/ip/steamid needed)

Admin account examples :
; Format of admin account:
;

; Examples of admin accounts:
; "STEAM_0:0:123456" "" "abcdefghijklmnopqrstu" "ce"
; "123.45.67.89" "" "abcdefghijklmnopqrstu" "de"
; "My Name" "my_password" "abcdefghijklmnopqrstu" "a"
Atention !You don`t have to set all the acces levels to every admin !
If you want to see the commands you have acces to, join the game and console type amx_help . The first 10 commands will show . Next, type amx_help 11 , amx_help 21 , etc..

Seting up the admin password

The line should look like this :
"Name" "password" "abcde….." "a" . As you see the account flag changed to “a” .Your admins will have to console type setinfo_pw password , before they connect to your server .

example:


"admin nickname" "admin password" "abcdefghijklmnopqrstu" "a"

- Per te shtuar admin shkoni ne fund te fajllit siq e shihni te example ne fund Smile

- te "admin nickname" shenojm emrin e adminit

- te "admin password" passwordin e adminit

- ndersa ""abcdefghijklmnopqrstu" jon acesat te cilet ju deshironi tja jepni adminit , funksionin
e tyre mund ta shihni me lart qdo shkronj paraqet disa acese te cilat i keni me lart

- Ndersa "a" mos e leni siq eshte

- I ruajm te dhenat dhe e mbyllim fajllin

- E ndrrojm mapin ne server dhe do te shihni qe admini eshte shtuar Smile

- Per tu bere login shkoni keshtu e shenoni ne consolen e CS :
name "emri i adminit"
setinfo _pw passwordi

-Hyni ne server dhe admini eshte i gatshem Smile

-Kujdes nese nuk e keni shkruar passwordin mir server nuk do tju lere te hyni Smile monkey
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-clan.tk
kknnuutzzkr3Jzzi
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 24
Age : 24
Location : skkenderaj
Registration date : 05/11/2008

MesazhTitulli: Si te instaLojm STATSME ne Cs server   Thu Nov 06, 2008 12:30 am

- E shkarkojm STATSME :
mediafire.com ?h1prm8nv7tn

- E boni extract ose unzip pastaj e boni copy follderin e STATSME dhe e qitni paste ne
"\cstrike\addons\"

- Pastaj shkoni ne "\cstrike\addons\metamod\" dhe e hapni plugins.ini

- Ne te e shtoni kete tekst :
win32 addons\statsme\dlls\statsme_mm.dll

- Rune dhe mbylleni fajllin .

- Shkoni ne "\cstrike\addons\statsme" dhe hapne me notepad fajllin "statsme.cfg" dhe
gjeni kete tekst : sm_menupassword r3wt

- Tani "r3wt" e ndryshoni e qitni passwordin tuaj pasi pasi juaj do tju nevojitet me von
qe kur te hyni ne cs dhe ne consol e shenoni statsme_menu “passwordi juaj” do tju paraqitet
menuja e statsme ( passwordi juaj shenohet pa “” )

- Tani shkoni ne "\cstrike\addons\statsme" dhe me notepad e hapni "scriptpacks.cfg"

- Pasi ta hapni tekstin scriptat qe doni ti aktivizoni jau fshini perpara "//" ndersa
ata te cilet nuk doni ti aktivizoni i leni me "//"

Me respekt h4zoR.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-clan.tk
kknnuutzzkr3Jzzi
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 24
Age : 24
Location : skkenderaj
Registration date : 05/11/2008

MesazhTitulli: Si te instalohet METAMOD ne cs server.   Thu Nov 06, 2008 4:47 pm

- E shkarkojm se pari metamod :
http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/metamod/metamod-1.19-win.zip

- Pastaj e bojm extract ose unzip dhe pas extract-mit e bojm copy follderin
e qesim paste ne "cstrike\addons"

- Dhe pastaj ne "\cstrike\addons\metamod\plugins.ini" i shtoni pluginsat qe doni
ti instaloni ne serverin tuaj Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-clan.tk
kknnuutzzkr3Jzzi
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 24
Age : 24
Location : skkenderaj
Registration date : 05/11/2008

MesazhTitulli: Si ta instaLojm HL GUARD ne cs server.   Thu Nov 06, 2008 4:53 pm

Pershendetje .-)
Ne kete tutorial do tju tregoj si te instaloni HL Gard ne serverin tuaj te CS por se pari
per ata qe nuk e din HL Gard osht Anti CHeat i cilli bllokon qe klientet e serverit tuaj
te mos luajm me cheats.

- Se pari e shkarkojm HL Guard
mediafire.com ?wyanxvmloex

- Pastaj e bojm extract ose unzip dhe e bojm copy follderin e qojm ne "\cstrike\addons" e
bojm paste

- Tani shkojm ne "\cstrike\addons\metamod\" dhe e hapim fajllin me emrin "plugins.ini"

- Ne qoft se nuk e keni te instaluar metamod ateher vizitoni linkun e meposhten :
http://effexor.110mb.com/tutorials/metamod-cs.txt

- Te plugins.ini e shtojm tekstin e meposhtem :
win32 addons/hlguard/dlls/hlguard_mm.dll

- E ruajm tekstin e shtuar dhe e mbyllim fajllin

- SHkojm "cstrike\addons\hlguard\config" dhe e hapim me notepad fajllin me emrin "hlguard.cfg"

- Pasi ta hapni e lypni kete tekst :

//=====
// Alias Scanning completed messages
//=====
// One-Time messages
// hlg_action "a:not found" "hlg_clexec #%u \';alias hlgauth\';say \'[HLGUARD] %n completed the HLGuard alias scan.\'"
//
// Repeating messages
hlg_action "a:not found" "say \'[HLGUARD] %n completed the HLGuard alias scan.\'"

dhe te
// One-Time messages -> ja hiqni "//" pra e leni vetem keshtu :
One-Time messages

- E ruajm tekstin e ndryshuar dhe e mbyllim fajllin

- Tani duhet ta aktivizoni menyn e HL Guard per ta bere kete shkojm ne "cstrike\addons\hlguard\config"
dhe e hapim me notepad fajllin me emrin "hlg_menu.cfg" pasi ta hapim e gjojm kete tekst :
hlg_menupassword "h4zoR."

- Te "h4zoR." ju ja ndryshoni ja leni pasin tuaj

- Ruje dhe mbylle fajllin

- Startoje serverin ose ndrroje mapin neser serveri ka qen lshut dhe ne consol e shenoni
hlg_menu h4zoR. -> ju ne ven h4zoR. ja shenoni pasin tuaj te cilin ja keni lan Smile

- Nese doni qe qdoher qe dikush connectohet ne server ti pranoj rregullat e serverit
ateher shkojm ne "cstrike\addons\hlguard\config\" dhe e hapni kete fajll "hlguard.cfg"
dhe te :
// hlg_exec addons/hlguard/config/hlg_agreement.cfg

- Ja fshijm prap "//" pastaj e ruajm dhe e mbyllim fajllin

- Per ti shkruar rregullat shkojm ne "\cstrike\addons\hlguard\config" dhe e hapim me notepad
"hlg_agreement" pasi ta hapni do ti shihni rregullat ne gjuhen angleze :

// Agreement text
//=====
hlg_agreement " \\yHLGuard connection agreement\\w"
hlg_agreement " "
hlg_agreement " By playing on this server, you"
hlg_agreement " agree to have your system scanned and"
hlg_agreement " specific features of the game blocked,"
hlg_agreement " for the purpose of cheat prevention"
hlg_agreement " and detection."
hlg_agreement " "
hlg_agreement " If you don't agree with these conditions,"
hlg_agreement " press key number 4 to be kicked from"
hlg_agreement " this server."
hlg_agreement " "
hlg_agreement " 1. Pranoj 4. Kundershtoj"


- Editoni tekstin e boni ne shqip dhe ja perfundoj

- Ata te cilet i pranojn rregullat duke prekur tastin 1 i nenshtrohen scan-imit per cheat
dhe i pranojn rregullat te cilat i keni paraqitur ju

- Ata te cilet i kundershtojn rregullat duke prekur tastin 4 nuk i nenshtrohen
scan-imit per cheat dhe do te kicken automatikisht nga serveri Very Happy


Ja pra perfundoj edhe ky tutorial
Suksese Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-clan.tk
kknnuutzzkr3Jzzi
AdMiNiStRaToR
AdMiNiStRaToR
avatar

Numri i postimeve : 24
Age : 24
Location : skkenderaj
Registration date : 05/11/2008

MesazhTitulli: Si ta instaLojm SXe injected ne cs server.   Thu Nov 06, 2008 4:56 pm

- Se pari shkojm ne www.sxe-anticheat.com klikojm ne "DESCARGAS" pastaj e shkarkojm WIN SERVER x.x.x.x
( x paraqet versionin ) duke klikuar prap "DESCARGAS"

- Pas shkarkimit e boni EXTRACT (Klikojm me tastin e djatht mbi file dhe pastaj EXTRACT HERE)

- Pas extratimit do te shihni nje follder me emrin "sXeInjectedServerx.x.x.xforWindows"

- Brenda follderit do te shihni nje file me emrin "sxei_mm.dll" e bojm copy ket file dhe shkojm e bojm paste
ne "cstrike\addons\sxei\dlls" ( shembull : C:\ProgramFiles\Valve\cstrike\addons\sxei\dlls )

- Tani shkojm ne "cstrike\addons\metamod" dhe e hapim nje file me emrin "plugins" e hapim dhe ja shtojm kete :

; sXe Injected
win32 addons\sxei\dlls\sxei_mm.dll

- E mbyllim fajllin dhe i ruajm te dhenat e shtuara

- Ne qoft se nuk e keni metamod te instaluar ather download :
http://ovh.dl.sourceforge.net/sourceforge/metamod/metamod-1.19-win.zip
e bojm extract dhe pastaj follderin metamod e bojm copy e qesim paste ne "cstrike\addons"

- E ristartojm serverin dhe do ta shihni qe SXE eshte instaluar Very Happy Smile

- Kur te ndrrohet SXE ( kur te ndrrohet versioni ) vetem e ndrroni mapin dhe behet update automatikisht Smile

---------------------------------------------------------------------------
Tutoriali: Si te instalom SXE ne CS Server
Autori: h4zoR.
COntact: edmond@edmond.cs
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.snnk-clan.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si Te Instalojm CS Server Ne Root [ Linux ]   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si Te Instalojm CS Server Ne Root [ Linux ]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir se Vini ne ASC FORUM :: Tutorials & Mesime per CS-
Kërce tek: